“GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR” DEMEK SUÇ DEĞİLDİR

Trabzon’daki demokratik kitle örgütleri, “Berivan gerçekleri korkusuzca kaleme aldığı, için ‘Gazetecilik suç değildir’ dediği için tutuklanmıştır, derhal serbest bırakılmalıdır” açıklamasını yaptı.

Trabzon’da bir araya gelen sivil toplum ve meslek örgütleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören gazetecilik son sınıf öğrencisi Berivan Bila’nın “Gazetecilik bölümü 1.ders: Gazetecilik suç değildir” başlıklı makalesi sebebiyle tutuklanmasına dair açıklama yaptı.

Basın açıklamasına katılan annesi Songül Bila kızlarının haksız bir şekilde tutuklandığı söyledi:

“Berivan bu zamana kadar hep doğrunun peşinden koştu. Biz de ailesi olarak her zaman arkasında olduk. Yanında olmaya da devam edeceğiz.”

Fotoğraf: Twitter @TrabzonHalkevi

Kamu Emekçileri Sendikası Dönem (KESK) Sözcüsü ve Eğitim Sen Başkanı Engin Nur, verilen kararın hukuksuz olduğunu vurguladı:

“Berivan yazdığı makalede düşüncelerini dile getirmişti. Tutuklama kararı hepimizi şaşırttı. Düşüncelerini dile getiren genç bir gazetecinin tutuklu olarak alıkonulmasıyla hukuk normlarına aykırı bir durum yaşanmakta. Düşüncelerinden ve makalelerinden dolayı genç bir gazetecinin tutuklanmasını kabul etmiyoruz.”

Trabzon Halkevi Şube Başkanı Gizem Pehlivan da şunları söyledi:

“Berivan medyanın tekleştiği ve AKP iktidarına hizmet ettiği bu süreçte yasaklara, sansürlere, basın emekçileri üzerindeki her türlü baskıya, tutuklamalara karşı çıkmış ve mücadele etmiştir. Gerçekleri ve doğruları korkusuzca kaleme aldığı, özgürce düşüncülerini ifade ettiği ‘’Gazetecilik Suç Değildir’’ dediği içinse tutuklandı.”

Basın açıklamasının ardından Berivan’ın tutuklanmasına gerekçe olan “Gazetecilik bölümü 1.ders: Gazetecilik suç değildir” makalesi yüksek sesle okundu.

Samsun’da KESK’in düzenlediği mitingde “Berivan Bila Serbest Bırakılsın” afişleri taşındı.

HAKARET SUÇLAMASI

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi ve Trabzon Halkevi üyesi Berivan Bila, 28 Temmuz 2017’de kolektifler.net’te yayınlanan “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı yazısında “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla tutuklanarak Bahçecik’teki Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Bila, Trabzon Emniyet Müdürlüğü polislerince, 6 Aralık’ta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, baskın sırasında Bila’nın bilgisayarı ve cep telefonu ile çok sayıda gazete, dergi, kitaba da el konulmuştu.

Avukatları, Bila’nın tutukluluğuna Pazartesi günü itiraz edecek.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin 2015 gazeteciliği teşvik ödülünü kazanan Bila, Aydın Doğan Vakfı’nın 2018 29. Genç İletişimciler Yarışması’nda da ikincilik ödülünü kazanmıştı. Orman Bakanlığı’nın fotoğraf yarışmasında da birincilik ödülü almıştı.

Comments are closed.