YANNİS’TEN 19 MAYIS MESAJI

 

Sevgili Tamer merhaba,
Biliyorsun bizim için ” Katastrofi ” (büyük felaket) haftasına girdik. Ama görüyorum ki bizler için yüz yıllık büyük felaket hala devam ediyor. Acılarımız dinmek yerine , yüz yıllık yüzleşme yerine hala yaralarımıza tuz basılmaya devam ediliyor. Daha önce de bildiğin gibi Karadeniz’de halkımızın geçmişte yaşadıklarına ilişkin yaptığım sosyal medya paylaşımı yüzünden ” Mustafa Kemal’e hakaret ” iddiası ile 1 yıl 3 ay ceza verilmek suretiyle cezalandırıldım.
Şimdi ise bizler için büyük yas haftasında aynı paylaşımım nedeniyle TCK 301’den yargılanacağım. Hani yaraya tuz basmak denir ya, işte bugün yaşadığımız o. Bizler hak, hukuk, adalet konusunda çifte standartlara maruz kalmaya devam ediyoruz.  Bugün de Avrupa’da bir grup insan dini bir konuda bildiri yayınladı diye bu ülkenin en yetkili ağızları önce, bu bildiriyi o ülkenin devletine mal edip daha sonra da o ülke ve batı ile ilgili en sert açıklamaları yaptılar, ne katliamcılıkları kaldı ne de soykırımcılıkları. Ardından da hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ettiler. Tabii kimse de ne yapıyorsunuz, neden genelliyorsunuz dahi demedi. On değil, yüz değil, bin değil, yüzbinlerce insanımızı yüz yıl önce kaybettik , binlerce çocuk yine o günlerde ailelerinden koparılarak başka ailelere verildi ki benim dedem de o çocuklardan biriydi. Peki bu durum böyleyken , yüz yıl önce yaşananların mağduru olan bizler sorular sormaya başladığımızda geçmişe dair fedai mücadele de beraberinde gelmeye başlıyor. Geçmişe ilişkin sorular sorabilmek için güçlü olmamız ya da iktidara yakın mı olmamız gerekiyor? Neden bu ülkenin yasaları herkese karşı eşit değil? Bizler bu ülkenin yüz yıllık mağdurluğunu yaşayanlarız. Eşit davranılmayı geçtik, bu ülkenin güçlülerine gösterilen anlayışın binde birini bize gösterseler belki bir şeylerin değişme ihtimalinin olduğunu düşünürdük. Lakin öyle bir şey olmadığı gibi her gün daha fazla yaralarımız kanatılıyor, acılarımız her gün tekrar tekrar yineleniyor.
Evet bizler için büyük yas haftasındayız bu haftada bayram etmek yerine acılarımızı paylaşan dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Çifte standart yerine, geçmişimizle ilgili sorular sorduğumuzda cezai müdahale ile karşılaşmayacağımız günlerin gelmesi dileği ile. O günlere kadar da ne bedel ödenmesi gerekiyorsa ödeyeceğiz ve ne olursa olsun o güne kadar da biz buradayız demeye devam edeceğiz.
Yannis Vasilis Yaylalı

Comments are closed.