YANNİS’TEN PASKALYA MESAJI

Tamer Çilingir

Hüzün kokar, özlem kokar, umut kokar hapishane mektupları. Her kim hapishane mektubu alırsa kendisini şanslı saymalı bence. 21.yüzyılda hüznü, özlemi ve umudu bir arada bulmak zor çünkü.
Yannis’ten uzun zamandır mektup alamıyordum. Yanıt almaksızın peşi sıra yazmaya karar vermiştik birbirimize. Nihayet dün aldım mektubunu. Bazı mektuplarımızın ulaşmadığını anladım hem ona hem bana.

Selam eder soranlara, merak edenlere.

Yunanistan’dakilere hitaben yazarken; ‘Sürgündeki halkımıza selam et diyerek başlamış’ ya bir an için düşündüm aslında insandan, güzelden yana olan herkesin kaderiydi sürgün olmak. Sadece topraklarımızdan sürülmedik; geçmişimizden, bugünümüzden ve geleceğimizden sürgünüz.
Kimilerimiz topraklarından, sevdiklerinden, kimilerimiz de yüreklerinden, insanlıklarından sürgün.

Paskalya için bir de mesaj yollamış Yannis; malum mektuplar geç elimize ulaştığından gecikmiş olsa da paylaşıyorum.

 

“Başta Pontoslular olmak üzere tüm Hristiyanların paskalyasını kutluyorum. Bu paskalya Barışa, bir arada yaşamaya ve hoşgörüye vesile olmasını istiyorum.
Nisan ayı ve Mayıs ayı bizler için büyük acıların yaşandığı aylar, 24 Nisan ve 19 Mayıs bizler için yüzyıllık dinmeyen bir acı, büyük bir travma, dinmeyen iyileşmeyen yaramız. Umutlu olmak istiyorum, geleceğe umutla bakmak ve yaşadıklarımızı bir nebze unutmak istiyorum. Ne olursa olsun bu coğrafya halkları ve renkleri için bir arada yaşamak mümkün diye düşünmek istiyorum. Yüzleşme mümkün diye düşündüğüm her an yeni yeni yaramıza tuz basılıyor. Bu coğrafyada bize karşı yapılanların bir tesadüf olduğuna inanmadım. Bir sürü gün ve ay varken 24 Nisan’ da tutuklanarak hapishaneye konuldum. Cumhurbaşkanının tam Yunanistan ‘a gittiği ve Batı Trakya Türkleri için Yunanistan devletini eleştirdiği günlerde halkımızın geçmişte yaşadıkları ile ilgili sosyal medyada yaptığım paylaşımlar üzerine dava açılmış ve tam da Cumhurbaşkanının Yunanistan’ a eleştirisinin tartışıldığı günlerde M. Kemal ‘e hakaretten 1yıl 3 ay ceza aldım. Dediğim gibi söz konusu bizler olduğunda tesadüf denen şeye inanmıyorum. Bu yüzyıl önce verilen mesaj ile aynı türde. Biraz umut var dediğim an da bile birden yine kendimi yüzyıl öncesinde buluyorum.
Her şeye rağmen nerede olursak olalım dayanışma içerisinde Eleni Çavuşlara Vasili ustalara layık duruş göstermeye devam edeceğiz Ne olursa olsun yine bu coğrafyada kemençelerimiz eşliğinde horona durup, türkülerimizi diğer halklar ile bir arada söyleyeceğiz.”
Ayrıca Meral’den (Geylani) bir rica da bulunmuş Yannis. Paskalya için Antalya ‘daki Rum Ortodoks kilisesine gidip mum yakmasını istemiş.  Meral de bu ricasını yerine getirmiş.

Meral, Yannis’in dileği için Antalya Ortodoks Kilisesi’nde onun için mum yaktı

Her mektubunda yaptığı gibi bir fotoğraf yollamış yine, onu da paylaşıyorum.

Comments are closed.