YUNANİSTAN SERES’DEN SERAFİM, SAMSUN VEZİRKÖPRÜ’DEKİ YAKINLARINI ARIYOR

Tamer Çilingir

Kayaoğlu ( Gayooğlu / Gayıoğlu / Kayıoğlu  ) Krilos, Kriakos (Krilos’un babası), Petros’un (Krilos’un dedesi) yakınlarını arıyor torunu.
Samsun, Vezirköprü, Aydoğdu köyü doğumlu Krilos 1916-1918 yılları arasında Amele Taburlarına alınmış. 1200 Kırmızı Lirayla askere giden Krilos, on arkadaşıyla beraber elindeki para sayesinde sağ kalmış ve 1919 yılında Yunanistan’a kaçmış. Krilos babasının bir değirmende öldürüldüğü ve ailesinin köylerinden sürgün edildiği haberini alınca dönmemiş köyüne. Karısı Sofia’nın kendisi  Amele Taburlarına alınır alınmaz 6 aylık bebeği ile birlikte kaybolduğu haberini almış.
Yunanistan’da, Pontos’tan gelen kafileler arasında yakınlarını aramış yıllarca.
67 yaşında hayata gözlerini yummuş.

Geride ailesinden 32 kişinin orada kaldığını söylemiş oğluna. Ama özellikle eşi Sofia’nın genç ve güzel bir kadın olması yüzünden öldürülmemiş olacağını düşünmüş hep.

Krilos’un dedesi Petros zengin biri imiş. Canik’ten gelip Aydoğdu’da bir çiftlik satın alıp yerleşmiş buraya.
Krilos evlerinde 40 Isparta halısı olduğunu söylermiş. Samsun’a buğday taşırlarmış. 150 büyükbaş, 600 küçükbaş hayvanları varmış. 100 işçi çalışırmış yanlarında.

Çiftliklerindeki konakta her akşam 35-40 kişiyi ağırlar, yemek verirlermiş.
Krilos amele taburlarına alınmadan kısa bir süre önce, babası değerli eşyalarını komşuları olan Molla Zarif adlı birine emanet etmiş. Sonra ne olmuş haberi yok Krilos’un.

Şimdi Krilos’un 1935 Yunanistan doğumlu oğlu Serafim, babasının yakınlarını bulmak istiyor. Geçmişte olan bitenlere dair bilgi edinmek istiyor.

Kim bilir o günlere dair belki birileri çocuklarına, torunlarına bazı hikayeler anlatmıştır ve bu bilgiler ışığında belki bir ipucu bulabiliriz diye düşünüyor. SERAFiM2

 

Bu yazıyı okuyabilen özellikle Vezirköprüler belki de Serafim’e yardımcı olabilirler. Bazen küçücük bir ayrıntı tüm gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ki bundan önce de benzer paylaşımlarla bir birinden koparılmış ailelerin haklarında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştı. Neden olmasın?
Bu konuda göstereceğimiz duyarlılık, sadece Serafim’in yakınlarıyla ilgili iz bulmasına değil, tarihin karanlık sayfalarının aydınlanmasına da hizmet edecektir.
Bu konuda herhangi bir ipucuna ulaşanlar devrimcikaradeniz@gmail.com adresine mesaj yazabilirler.

 

Comments are closed.