YUNANİSTAN’DA BİR FİLMİN BAŞINA GELENLER: 1922

Aziz Küçük
1978 yılında yönetmen Nikos Koundouras tarafından ‘1922’ adlı bir film çekilir. Film Ayvalıklı yazar İlias Venezis’in ‘Numero 31328-Amele Taburu’[1] başlıklı kitabından sinemaya uyarlanır.
İlias Venezis’in bu kitabı Türkiye aleyhtarı olarak nitelenir ve uzun süre Türkçeye çevrisi yasaklanır.
Bu kitaptan sinemaya uyarlanan 1922 adlı film de bu kez Yunanistan’da, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesi ile o dönem  iktidar olan Konstantinos Karamanlis Hükümeti tarafından 1978 yılında yasaklanır. Filmin sponsoru olan Yunanistan Sinema Merkezi filme el koyar.
1982 yılında filmin çalınmış bir kopyası Budapeşte Film Festivali’ne yollanır. Ama bu kez Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesi ile Macaristan hükümeti gösterimden yarım saat önce filmin gösterimini engeller.

Yunanistan’da filmin üzerindeki yasak 1982’den itibaren kalkar.
Film genel olarak Mustafa Kemal önderliğinde Helenlere karşı Küçük Asya’da yürütülen katliamları anlatır. Üç karakterin yaşadığı trajediden yola çıkarak Rumların yaşadıkları acıları dile getirir.

NUMERO 31328 Amele Taburu
‘’Bu kitap… bütün dünyayı saran bir yas dalgası sırasında yayınlanmıştı; şimdi başka bir savaşın sonunda tekrar yayınlanıyor, parçalanmış yuvalarla, çocukların, kadınların, yaşlıların mezarlarının ve dünya gençliğinin yeniden yasa büründüğü bir dönemde. Numero 31328 o zaman bir çocuğun savaşa karşı başkaldırısıydı, şimdi ise bir yetişkinin savaşa karşı başkaldırısı.” (İlias Venezis)
(Kitabın Tanıtım yazısından…)

Filmin tamamını You Tube’den izleyebilirsiniz….

[1] İlias Venezis’in Numero 31328 adlı kitabı Türkçeye çevrilmiş ve Belge Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Comments are closed.