PONTOS DERNEKLERİNDEN KÖLN’DEKİ SOYKIRIM ANITININ KALDIRILMASINA PROTESTO

Baden-Württemberg Pontos Dernekleri

“Geçmişte işlenen bir soykırımın (Almanya’nın Holokost’u tanıması gibi) cesur bir şekilde tanınması bugün bir tehdit değil, soykırımı itiraf eden ülke için bir onurdur ve hayatta kalan kurbanların yakınlarına huzur getirir ve barışı güçlendirir. “Prof. Dr. Enepekidis

Stuttgart 20.04.2018

Sayın Belediye Başkanı Henriette Reker,

Heinrich-Böll-Platz’da bulunan Ermeni Soykırımı Anıt’ının Köln Belediye’sinin almış olduğu kararla kaldırılmasını yazılı olarak protesto ediyoruz.

Bu devletin vatandaşları olarak, tarihimizin kara sayfalarının tekrarlanmaması için toplumsal ortak mücadele etmemizin gerekliğinin ahlaki açıdan zorunlu olduğunu düşünüyoruyuz. Gelecek nesiller soykırımın dramını yaşamamalıdır. Bizler, bizim tarafımızdan, her zaman saygı, barış ve şiddet içermeyen değerleri kabul ediyoruz.

Gelecekteki şiddet ve suç eylemlerine karşı uyarıda bulunacak olan bu anıt, kollektif anma ve anlaşmaların güvence altına alınmasıyla birlikte, insanlığa karşı işlenen suçların tüm mağdurlarına saygı göstermeye hizmet edecektir.

Her seferinde bir suç işlendiğinde bunun hakkında konuşmuyorsak, bir utanç verici ayıpla karşılaşırız. Her seferinde unutmaya izin verir ya da vahşeti görmezden gelirsek bir sonraki katliam gerçekleşir. Ermeni Soykırımını halen kim hatırlıyor? Pontos Rumlarına veya Asurlulara yapılan soykırımı? 1974’te Türklerin Kıbrıs’ı işgalini kim hatırlıyor? Ezidileri ya da günümüzde Afrin’deki soykırım girişimini?

Sevgili Bayan Henriette Reker,
Barış, unutulma temelinde yaratılmamalıdır.
Barışı ancak insan olarak, toplum, halk ve devlet olarak aynı hataları yapmama koşulu ile gerçekleştirebiliriz.
Tek garanti bu hedeflere ulaşmaktır.

 

Baden-Württemberg Pontos Rum Dernekleri adına.
Saygılarımızla

Dr. Ioannis Moisidis – Eleni Sidiropoulou – Ioannis Intzes

Comments are closed.