PONTOS’UN KORKUSUZ GAZETECİSİ: NİKOS KAPETANİDİS

2.747

Tamer Çilingir

Nikos Kapetanidis (Rize 1889, Amasya 1921) Pontoslu Rum gazeteci ve gazete yayıncısı. Nikos Kapetanidis Pontos’un ünlü isimlerinden biriydi
Trabzon’da bir Rum okulunu okuduktan sonra yine Trabzon’daki Trabzon kolejine devam etti. 1910 ile 1911 yıllarında yayıncı arkadaşı Philos Ktenidis’in  dergisi ‘Epitheorisi’ de yazarlık yaptı. Sonra kendisinin kurduğu Epochi gazetesiyle eğitim sorunlarını, özellikle Rumca eğitim veren yerel okulları dile getiren araştırma ve yazılar yayımladı. Rumca eğitimin Patrikhane ve dini otoriteler tarafından kontrol edilmesine karşı çıktı.
Bunların yanı sıra Pontos’ta resmi devlet görevlilerinin vahşeti ve sivillere yönelik katliamlarla ilgili yazılar yayımladı. Katliamları yapanların isimlerini mevkilerini de anlatıyordu yazılarında.

TOPAL OSMAN İLE BULUŞMA
Topal Osman, kendisiyle görüşmek için gazetenin ofisine geleceğini bildirdi Nikos’a. Arkadaşları hemen şehri terk etmesini Santa’da ona güvenli bir yer ayarlayabileceklerini söylediler. Kabul etmedi.
20 Mart 1920 tarihinde Topal Osman ile buluştu. (Bu görüşme Ktenidis’in ağzından 1975 yılında ‘Pontos, Topal Osman’ın mevsimlik makamı’ başlıklı bir makale ile yayınlandı. Kaynak: PontosNews)

‘Neden gazetenizde aleyhime yazılar yazıyorsunuz? Ben Rumları severim, sessiz olanlarına hele çok önem veririm. Ama memleketimize sadık olmayanları affetmem.
Giresunlu Rumlar çok iyi şartlar altında yaşıyorlar. Türkler de onlara karşı kötü şeyler yapmıyorlar. Yalan haberler yazmayın, doğruları yazın.’ diyen Topal Osman’ın bu tehdidine karşın Nikos gerçekleri yazmaya devam etti.

5 Mart 1921’de Epochi gazetesinin son sayısı yayınlandı. 10 Mart 1921 günü evinde K. Konstantinidis tarafından yazılan bir mektup bulunduğu iddiasıyla göz altına alındı ve İstiklal Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme başkanının Pontos’un bağımsızlığını istemekle ilgili iddianamesini okurken itiraz etti:
‘Hayır sayın Başkan. Ben Pontos’un Yunanistan ile doğrudan birleşmesini istedim’ dedi.
Diğer 68 Pontoslu yurtseverle birlikte idamına hükmedildi.
Amasya’da idam edildi…
32 yaşında yaşamı, idam sehpasındaki ‘Yaşasın Helenlerin ülkesi’ sözleriyle son buldu.

Comments are closed.