SELANİK’TE ‘SOYKIRIM TANINSIN’ KOŞUSU

Yunanı atlet Giorgos Zachariades’in öncülüğünde  Pontos Rum Soykırımı’nın tanınması ve Türkiye’de Edirne Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Angelos Mitretodis, Dimitris Kouklazis, Elazığ Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Yannis Vasilis Yaylalı’nın serbest bırakılması için Maraton düzenlenecek.

14 Mayıs 2018 günü Evros’un Kastani köyünden başlayacak ve Selanik’teki Ayasofya Meydanı’nda bulunan Soykırım Anıtı’nda 19 Mayıs 2018 günü son bulacak. Evros Kastani köyünden Orestiada, Didimoticho, Dedeağaç, Sapes, Gümülcine, İskeçe, Kavala, Asprovalta, Apollonia (Lemnes), Selanik (Ayasofya Meydanı)’e kadar olan koşu güzergahı boyunca bölge insanları koşuya katılıp bu eyleme destek verecekler. Bu güzergahın bir başka önemli anlamı ise 2. Dünya Savaşı sırasında Yunanistan’ı işgal eden Nazilerce tahrip edilmiş ve bir çok yurtsever Yunanlının hayatını kaybettiği yerleşim birimleri olması.

Bu konuda tarihçi sosyolog Theofanis Malkidis yaptığı açıklamada:

‘ Biz, insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından kurtulduk. Bu soykırım suçları cezalandırılmadığı için tekrarlanıyor. Edirne, Trabzon, İzmir 1914, 1919 ve 1922 yıllarında kana bulandı. Bugün de halen Türkiye hapishanelerinde esir bulunan Angelos Mitretodis, Dimitris Kouklazis, Yannis Vasilis Yaylalı derhal serbest bırakılmalıdır ve soykırım tanınmalıdır’ dedi.

Comments are closed.