SÜMELA MANASTIRI İÇİN İMZA KAMPANYASI BÜYÜYOR

Sümela Manastırı için Gazeteci Türkan Balaban’ın başlattığı kampanya giderek yayılıyor. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a gönderilen mektuplarla, 3 yıldır süren restorasyon çalışmalarına rağmen önemli bir kültür ve turizm merkezi olan Sümela manastırındaki çalışmalarla ilgili kamuoyunda oluşan olumsuz görüşlere de yer verildi. Son günlerde basında Sümela Manastırı’nda define yüzünden çalışmaların uzatıldığına ilişkin haberler yer almıştı.
Kampanya bir taraftan da Change org adlı site aracılığıyla da sürdürülürken, kampanyaya destek yayılıyor. Kampanyayı destekleyen internet siteleri:

Demokrat Haber

Bianet

Gazete Karınca

Barış İçin Aktivite 

Avrupa Forum

Gazete Duvar

Çay Yolu

Mavri Thalassa

Gerçek Gündem

 

Gazeteci Türkan Balaban’ın Change.org sitesinde konuya ilişkin yazdığı metin:

”Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon’un Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı ne zaman ziyaretçilere açılacak? Halk arasında “Meryem Ana Manastırı” olarak da bilinen Sümela Manastırı’nda 2016 yılından beri restorasyon yani yenileme çalışmaları yürütülüyor. Üç yıllık bu restorasyon çalışmalarının ne şekilde yürütüldüğüne dair yetkililerin geniş açıklaması bulunmadığı gibi, basında herhangi bir görüntü ya da fotoğraf da yer almıyor.
Maalesef ulusal basında yer alan “Sümela Manastırı’nda define söylentisi” gibi haberler de kamuoyunu olumsuz etkiliyor.Bu önemli tarihi mekanın restorasyon çalışmalarının hangi durumda olduğunu ve ne zaman ziyaretçilere açılacağını kamuoyuna görsel görüntülerle birlikte açıklamanızı bekliyoruz.
Saygılarımla ”

İmza vermek için tıklayınız

Comments are closed.