YANNİS VASİLİS YAYLALI İÇİN İDDİANAME HAZIR İLK MAHKEME: 25 TEMMUZ 2018

Yannis Vasilis Yaylalı’nın bir yılı geçen tutukluğunun ardından savcılık nihayet iddianameyi hazırladı. İddianamenin suç olarak iddiası, ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’
Suç tarihi ve yeri olarak da iddianamede 2016, Şırnak Uludere olarak belirtilmiş.

İddianamede bu bahsi geçen suçlar adına delil olabilecek tek bir somut örnek yok. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, yorumlar ve bir ihbarcının yine delilsiz iddialarından oluşuyor bütün bir iddianame.

İlk mahkeme tarihi ise 25 Temmuz 2018’de görülecek. Yani 1.5 yıllık tutuklanmanın ardından hazırlanan iddianame ile hukuk ayaklar altına alınıyor. Üstelik hiçbir somut delile dayanmayan böylesi bir iddianame ile Yannis Vasilis Yaylalı suçsuz bulunduğunda bu kadar süre boşu boşuna hapis yatmış olacak.

OHAL koşullarını bahane eden ve karşılarında muhalif ses istemeyen bugünkü iktidar sahipleri bu tür tutuklamalarla sindirme ve baskı politikalarını gündemde tutuyor.
Bunun dışında hapishanede yaşatılan tecrit koşulları da işkencenin bir çeşidi.

 

Türkiye’deki bugünkü ‘hukuk(suzluk)’a rağmen iddianamede yazılanlar, Yannis Vasilis Yaylalı’nın hapiste kalmasını gerektirecek bir şeyin olmadığını gösteriyor.

25 Temmuz 2018’de Yannis Vasilis Yaylalı’nın özgür kalacağı umuduyla…

Comments are closed.