YUNANİSTAN’DA TÜM PONTOS KURUMLARI 19 MAYIS İÇİN BİRLEŞTİ

Pontos Rum Soykırımı’nın yüzüncü yılına bir kala, Yunanistan’da örgütlü olan Pontos kurumları  20 yıl sonra ilk kez ortak etkinlik kararı aldılar. Yunanistan Pontos Helenleri Federasyonu (POE), Yunanistan Pontos Helen Dernekleri Federasyonu (POPS) ve Eski SSCB’den Pontos Helenleri Konfederasyonu (POSEP) aldıkları ortak kararla Selanik’te Ayasofya Meydanı’nda düzenlenecek etkinliğe Pontoslu aktivist, araştırmacı yazar, politik sürgün ve aynı zamanda Türkçe yayınlanan Pontos Gerçeği kitabının yazarı Tamer Çilingir’i konuşmacı olarak davet ettiler. Atina’da düzenlenecek etkinlikteki konuşmacı ise Thefanos Malkidis olacak.

POE Genel Sekreteri Pavlos Galegalidis dünyanın dikkatini Selanik ve Atina’ya çekeceklerini belirttiği açıklamasında şunları söyledi:
‘’ Bu, dün ortaya çıkan bir şey değil, geçen seneden bu yana bir tartışma süreci başlattık. Görüş alışverişinde ve bazı ortak noktalarda buluştuk. Maalesef geçen yıl, çabalar başarılı olmamıştı ancak bu yıl tüm engeller aşıldı ve şimdi Pontos Rum Soykırımının yıl dönümünden birkaç gün önce, çözüme kavuşturulması gereken tüm teknik detaylar halledildi. Atalarımızın anısına layık bir etkinlik düzenleyeceğiz. Tamer Çilingir tüm federasyonların ortak yüzüdür. POE yöneticileri olarak, Profesör Konstantinos Fotiadis’in Pontos Sergisinin davetlisi olan Tamer Çilingir ile bu sergi sırasında bir araya geldik ve kendisiyle tanışma fırsatı bulduk. Ve Selanik’teki 19 Mayıs Pontos Rum Soykırımı etkinliğinin tek konuşmacısı kendisi olacaktır.”

Comments are closed.