YUNANİSTAN’IN PONTOSLULARA VERDİĞİ DEĞER

90 yaşındaki seyyar satıcı Pontoslu kadın Suzanne Eliadou bir şikayet iddiasıyla polis tarafından göz altına alındı. Saatler süren gözaltı sürecinde fotoğrafları çekildi, parmak izleri alındı. Sürekli kullandığı ilaçlarını alması için ise kızının çabaları ile bir şişe su içmesine verildi. Bir daha satış yapmayacağına dair söz vermesi koşuluyla serbest bırakıldı. Yunanistan’daki gazetelerde haberi böyle çıktı.

Suzanna’nın emeklilik maaşı yok, devletin verdiği yaşlılık yardımı ve kendi eliyle ördüğü çorap/terlikleri sokaklarda satarak günde birkaç Euro kazanarak yaşam mücadelesi veriyor.

Pontos Rum Soykırımı sürecinde ailesi önce İstanbul’a, sonra Rusya’ya gitmek zorunda olan Suzanna’nın annesinin Pontoslu direnişçi bir kadın olduğunu, Suzanna’nın kızı Judy anlatıyor.

Yunanistan ulusal yayın yapan Radyo Thema‘da Vassilis Goulas ve Eleni Gregoviç’in yaptıkları programa katılan Judy, babasının hasta  ve çaresiz olduğunu ve evi geçindirmek için annesinin çalışmak zorunda olduğunu söylüyor. Kendisi de iki çocuklu bekar bir kadın olan Judy ailesine yardım edebilecek durumda değil.
Annesinin satış yaptığı yerlerin genellikle pazarların dışında çöplüklerin yanında olduğunu kimseyi rahatsız edecek bir durumun olmadığını belirtiyor.
’’Yaşamları boyunca sürgünlerde acı çektiler ama hep çalışarak yaşamlarını sürdürdüler. Biz Pontoslu Helen olduğumuz için mi yaşıyoruz tüm bunları? Biz de Heleniz, Ortodoks Hristiyanız. 90 yaşındaki bir kadına neden böyle davranılıyor?’’ diye soruyor Judy.

Yüz yıl önce Selanik ve Atina’ya gelen ilk Pontos ve Küçük Asya sürgünleri şehirlerin dışında yaşam olanaklarının neredeyse olmadığı koşullarda hayatlarını devam etmeye çalışmışlardı. Sürgünler için Yunanistan devletine verilen paralar hortumlanmış, sürgünler adeta açlığa mahkum edilmişti. Hatta iki şehirde oluşturulan karantinalarda binlerce sürgün açlıktan ve hastalıktan hayatlarını kaybetmişti.

Yıllarca hep öteki olarak yaşamaya mahkum edilen Pontoslu sürgünlerin bugün Suzanna’nın yaşadıkları gibi uygulamalarla karşılaşmaları Yunanistan Devleti’nin Pontoslu Helenlere yönelik yüz yıllık bakış açısının değişmediği gösteriyor.

Comments are closed.